Skip to main content

Akwarele QoR farby

.

Firma GOLDEN wprowadziła na rynek nowe akwarele ze spoiwem Aquazolu. 

 

Ma to zwiększyć koncentracje pigmentu, aby był bardziej nasycony i czysty. Dzięki uprzejmości sklepu maluje.pl mogłam je wypróbować i ocenić z własnej perspektywy, czy są one faktycznie tak dobre.

 

.    Czym jest Aquazol? To syntetyczna żywica używana w konserwacji. Stosowana jako spoiwo do podklejania oraz konsolidacji warstw malarskich.  Całkowicie rozpuszczalna w wodzie oraz wielu rozpuszczalnikach polarnych.  Żywica ta może zastępować spoiwa wodne takie jak : klej zwierzęcy lub dyspersje wodne. Aquazol nie zmienia koloru jak inne spoiwa a jego przejrzystość jest równa szkłu, dlatego też świetnie sprawdza się jako spoiwo do farb.

.

.    Pierwsze, co wyróżnia akwarele QoR spośród innych to szybkość łączenia kolorów. Zarówno tych obok siebie na mokrej plamie, jak i w laserunkowym nakładaniu następnej warstwy na suchą.   Kolor od razu przejmuje sąsiedni pigment, tworząc nowe połączenie.  Przy czym, ile by kombinacji połączeń nie było–nie robią się one brudne (co jest nader typowe w słabej jakości farbach akwarelowych).  O tym problemie można zapomnieć przy malowaniu QoRami, ponieważ kolory świetnie się ze sobą mieszają.


        Do intensywności farb jestem przyzwyczajona tylko w przypadku pigmentów kadmowych, które namiętnie kupuję w pierwszej kolejności.   W akwareli dają one pewność, że obraz będzie miał czyste, piękne kolory, do tego łatwo się je miesza z pozostałymi.   W zestawie jednak nie posiadałam żadnego pigmentu kadmowego, a mimo tego miałam wrażenie, jakby nimi były.  Pigmenty są bardzo nasycone i wystarczy niewielka ilość farby by zamalować większy obszar obrazu.

        Ogromną zaletą jest także możliwość nakładania wielu laserunków i pogłębiania nasycenia koloru bez wymywania się wcześniejszej warstwy.  Mogę zdradzić, że to właśnie dzięki opanowaniu nakładania kolejnych warstw farby można w akwareli osiągnąć realizm takiego stopnia, jak w farbach olejnych 🙂  Dodatkowo maluję na papierze bawełnianym, prasowanym na gorąco (Hot Pressed) – marki Saunders i Arches, 300 gr/m2.   Akwarele QoR wsiąkają w ten rodzaj bawełny  tak głęboko, że nie da się ich w żaden sposób wymyć.   Dzięki temu połączeniu mogę nakładać wiele warstw cienkich laserunków, celem uzyskania miękkich przejść kolorystycznych.


Akwarele QoR farby

.      Producent przeprowadził liczne badania jakości oraz trwałości pigmentów użytych w tych farbach.  Jest to linia całkowicie artystyczna, co oznacza, że praca malowana QoRami na profesjonalnym papierze będzie trwała na lata.

.      Za akwarele QoR zapłacimy znacznie więcej niż za inne firmy, jednak są one dużo bardziej wydajne. Jedna tubka farby przy codziennym malowaniu starcza na dłużej, niż 3 tubki taniej farby z linii studyjnej.


      Kiedyś jeden z klientów zapytał mnie, czy akwarele można mieszać, czy trzeba malować kolorami prosto z tubki?
Oczywiście, że można – a wręcz i trzeba, tylko nie każdymi akwarelami uzyskamy czyste połączenia kolorów. Przy QoRach mamy gwarancję, że będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze umiejętności, bez jakichkolwiek ograniczeń ze strony technicznej farb, a do tego – praca nie będzie nam blakła lub szarzała w takim tempie, w jakim robią to akwarele malowane gorszymi farbami z linii studyjnej. Dlatego też akwarele te zdecydowanie polecam nie tylko wymagającym oraz sprzedającym już swoje prace malarzom, ale i tym, którzy po prostu lubią wygodę przy pracy 🙂

elwira