Skip to main content

Jeżeli potrzebujecie czasami referencyjnych zdjęć do grafiki/obrazu, przykładowo do jakiegoś ćwiczenia czy szkolnego projektu, to z pewnością przyda Wam się poniższy spis portali z darmowymi zdjęciami.

 

 

Nie trzeba chyba przypominać, że każde zdjęcie ma swojego autora i obowiązują go prawa autorskie. Dlatego też musimy uważać na używanie zdjęć z wyszukiwarki, bo nie z każdego można korzystać. Do tego służą właśnie  darmowe banki zdjęć, które bazują na różnych rodzajach licencji CC – Creative Commons. Wśród stron wymienionych poniżej znajdziecie trzy następujące oznaczenia:

CC0 – Oznacza, że autor zrzekł się wszelkich praw autorskich i umożliwia nam wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie zdjęcia bez uznania jego autorstwa, także do użytku komercyjnego.

CC-BY – Również pozwala na wykorzystanie zdjęcia na nasz użytek, ale tylko pod warunkiem, że za każdym razem oznaczymy autora zdjęcia.

CC-NC – W tym przypadku mamy zgodę na wykorzystanie zdjęcia tylko pod warunkiem, że zdjęcie nie będzie użyte w projekcie komercyjnym, czyli takim, który przynosi nam jakiekolwiek wynagrodzenie.

 

Linki do darmowych zdjęć:

elwira