.
Akwarela naciągnięta na krosno ma te same zalety, co praca olejna na płótnie. Wygląda elegancko, jest wygodna do powieszenia i bezproblemowa w przechowywaniu. Jednak przede wszystkim jest praktyczna i wygodna podczas malowania. Można lać wodę litrami, a papier za każdym razem po wyschnięciu będzie idealnie gładki.
Najbardziej opłaca się to robić do formatów powyżej 40x50cm, do mniejszych zaś wystarczy dobry blok i obklejenie go taśmą na deskę do malowania. Jeżeli chodzi o ryzyko przerwania się papieru w jakimś miejscu po zamontowaniu go na krosno, to możecie być spokojni – papier do akwareli jest wbrew pozorom bardziej wytrzymały, niż myślimy i dzielnie znosi tę metodę. Naciągam w ten sposób formaty od 50x70cm do 100x150cm, do jeszcze większych potrzeba już drugiej osoby do pomocy. Do przygotowania podobrazia akwarelowego potrzebujemy: krosno, papier, taker i nożyczki.
Jeżeli chodzi o papier, to najwygodniejszy jest ten w rolce – możemy sami decydować, jaki format chcemy dopasować do krosna. Osobiście korzystam z gładkiego papieru bawełnianego Saunders Waterford i Aches (HP 300gr/m2). Jest najbardziej jakościowy, wytrzymały i wchłania głęboko pigment, dzięki czemu nie można go już wymyć. Oczywiście każdy inny powyżej 200gr/m2 również się sprawdzi do podobrazia 🙂
Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować na podłodze duży ręcznik/prześcieradło. Nabierając wody papier się rozszerza, dlatego właśnie przybijamy go tylko kiedy jest wilgotny. Po wyschnięciu kurczy się, mocno przylegając do drewna. Papier naciągamy na płaską stronę krosna (czyli przeciwną niż do obrazów olejnych).
1. Najpierw odrysowujemy rozmiar krosna na papierze, uwzględniając dodatkowe centymetry na zagięcia. Czyli mierzymy ile jest cm. grubości drewna i dodajemy ok 2-3cm. na przybicie zagiętego papieru.
2. Moczymy papier w wodzie przez kilka minut aby był wilgotny, np. pod prysznicem. Polecam przy większych formatach przylepić go do kafelków na ścianie, w ten sposób polewając papier wodą, bardzo wygodne!
3. Po zmoczeniu materiału należy położyć go na wcześniej przygotowanym ręczniku i szybko zebrać nadmiar wody przykładając na niego drugi. Następnie kładziemy na wycięty papier krosno, zaginamy boki i od środka krosna do zewnątrz przypinamy papier takerem z każdej strony.
.
4. Praktycznym sposobem zakończenia rogów jest wygięcie pierwszej części, a następnie drugiej do środka, jak na zdjęciu poniżej.
Tak naciągnięty papier można podczas malowania spryskiwać wodą również z tylnej strony – wtedy będzie dłużej wilgotny i będziemy mogli rozlewać swoje farby do woli. 🙂
![]() |
![]() |